הכימותרפיה ידועה כטיפול הרפואי השכיח ביותר לחולי סרטן מזה כ 60 שנה. יחד עם זאת, אין זה סוד שהטיפול הכימותרפי הרעיל מיועד לטפל בהשמדת הגידולים אך לא בגורמים להתהוותם.

כימותרפיה היא קבוצה של תרופות שנועדו להשמיד את תאי הסרטן. התרופות ניתנות בבליעה (בצורת גלולות) או בהזרקה לוריד. ניתן גם להזריק אותן אל תוך הנוזל השִׁדְרתי, כדי לטפל בתאי לימפומה במוח ו/או בחוט השדרה. התרופות המוזרקות לוריד, חודרות למחזור הדם ומתפזרות בגוף. טיפולי הכימותרפיה ניתנים למשך התקופה הנדרשת ולעתים הם משולבים גם בהקרנות. התרופות הכימותרפיות משמידות אמנם תאים סרטניים, אך באותה עת עלולות לגרום לנזק לתאי הגוף, המתבטא כתופעות לוואי.

תופעות הלוואי הספציפיות תלויות בסוג התרופות, בעוצמת המינונים ובאורך הטיפול הכימותרפי. תופעות הלוואי השכיחות כוללות נשירת שיער, כיבים בפה, בחילות, הקאות, חוסר תיאבון, החלשות מערכת החיסון, סיכון גבוה ללקות בזיהומים, תשישות וחולשה ודימומים. טיפולי כימותרפיה עלולים לגרום לירידה ניכרת של ספירות תאי דם לבנים עד כדי קריסת מערכת החיסון וסכנת חיים של ממש. המוזר הוא שמלבד ההנחיות והעצות הרפואיות הניתנות במצב חיסוני ירוד הכוללות רחיצת ידיים לעיתים מזומנות, המנעות מאכילת פירות וירקות טריים ולא מבושלים והימנעות מחשיפה לאנשים וחולים עם מחלות המלוות בחום, לא ידוע כי לרפואה הקונבנציונאלית פתרונות תרופתיים לחיזוק מערכת החיסון. לעומת זאת קיימות שיטות טיפול בדוקות ומנוסות לחיזוק מערכת החיסון באמצעות צמחי מרפא עם פעיות פזיולוגית מוחכת בתמיכה, שפעול וחיזוק תאים יסוניים ובתזונה המשמרת את תפקודי מערכת החיסון ומחקרים וניסיון קליני רב בכמות ואיכות מוכיחים זאת.

יש לזכור שהטיפול הכימותרפי עלול לגרום גם לתופעות לוואי מאוחרות (נדירות), אשר עשויות להימשך לאורך זמן או שעלולות להופיע רק כעבור שנים מתום הטיפול. תופעת לוואי אפשרית כזו, היא נזק למוח העצמות אשר עלול במקרים נדירים להביא ללויקמיה. כמו כן, תרופות מסוימות עלולות לגרום נזק לשריר הלב, לכליות או למערכת העצבים.

כמותרפיה היא שיטת טיפול מסוכנת וברוב המקרים אינה מביאה להבראה מסרטן. על מנת להגדיל את הסיכויים להבריא מסרטן חשוב למזער באופן שוטף את הנזקים ותופעות הלוואי הקשות העלולים מטיפולי הכימותרפיה ולחזק את מערכות הגוף בכלל ואת מערכת החיסון בפרט.

עושים זאת בשיטות טבעיות משמרות ובלתי מזיקות הכוללות טיפול בתזונה ובצמחי מרפא וקנאביס רפואי, הומאופטיה וטוקסיקולוגיה, היפרתרמיה, טיפולי אוזון, טיפולים אימונולוגיים טבעיים לחיזוק מערכת החיסון, עירויים מיוחדים לחיזוק הגוף, טיפולים בחמצן, הידרוקולוניקס, טיפול באולטרא סגול ובאינפרה אדום ,תמיכה נפשית לטיפול בכאבים רגשיים.

כותב המאמר אינו רופא ואין להתייחס לפוסט כאל המלצות רפואיות ובכל מקרה של צורך בטיפול רפואי יש לפנות לרופא מוסמך. יחד עם זאת חשוב לדעת בעולם קיימם ידע מקצועי רב ונסיון קליני מוכח באשר לטיפול בחולי סרטן בגישה רפואית המשלבת רפואה טבעית הוליסטית המאפשרים לחולי סרטן לקבל טיפולים טבעים למניעה אפשרית מנזקי הכימורפיה. הטיפול הטבעי בחולי סרטן כולל גם את ההיבט הנפשי ומעלה את הסיכויים לשיפור משמעותי בתוחלת החיים של החולים ובאיכות חייהם. הרמב"ם קובע כי אחת הסיבות למחלת הסרטן קשורה בעצבות ודיכאון (לחצו לקישור למקור בכתבי הרפואה של הרמב"ם) מומלץ לבקר במרפאות רמב"ם טבעי להקמת תכנית בריאות משמרת לטיפול טבעי בחולי סרטן בפיקוח רפואי בהתאם.